Kui oled mõelnud, et sooviksid rohkem ökoloogiliselt puhast toitu süüa, siis ära vaata enam kaugemale. Selles artiklis teeme lühikese, aga põhjaliku ülevaate sellest, kuidas võimalikult mõistlikult ökotoitu valida ja mahepoes tarku valikuid teha. Ära muretse, kui sul puudub varasem kogemus ökotoiduga, sest tegelikult pole toodete valimine oluliselt keerulisem sellest, mis on saadaval tavapoes. Lihtsalt leidub mitmeid nüansse ja nippe, millega tasub enne ökopoodi minemist kursis olla.

Märgised

Igal ökotoidul on oma pakend, mille peale peab olema pandud vastav ökoloogilisuse märgis. Tavaliselt on see rohelist värvi ja sellele on peale märgitud, kas tegu on Euroopa Liidust või väljaspool laiemast maailmast pärit ökoloogilise põllumajandusega. Otse loomulikult pole kõik ökotooted põllumajanduslikku päritolu, mille korral võib olla ökomärgise juurde kuuluv selgitav fraas mõne muu sisuga. Eksperdid leiavad, et võimaluse korral tasuks eelistada Euroopa Liidust pärit ökotooteid, kuna ülemaailmsed standardid võivad olla küll kehtestatud, ent EL piires on võimalik kindlam olla, et neid ka päriselt täidetakse.

Säilivusaeg

Kui tegu on värske ökotoiduga või kiiresti rikneva toidukraamiga, siis tasub ökoloogiliselt puhaste toodete puhul eriliselt täpne olla “Kõlblik kuni” sildi lugemisega. Nimelt on puhtama toidu miinuspool see, et säilitusainete puudumisel võib toit kiiremini riknema minna. Samuti on teaduslikud katsed näidanud, et ökomunad riknevad kiiremini võrreldes suurte kanafarmide toodangutega. Ilmselt on üks põhjuseid selles, et kanafarmides antakse kanadele süüa antibiootikume ja muid medikamente, mis kanduvad munadesse üle. Selle tulemusel toimub ka kauem säilimine, ent see tuleb siiski inimeste tervise arvelt.

Alternatiivtooted

Jah, mõned mahetooted võivad olla hirmutavalt kallid. Sel juhul ära piirdu ainult ühe poe ja brändiga, vaid kõnni ringi ja uuri, mis on müügil muudes poodides. Arvesta sellega, et mõned ökobrändid pole saadaval ainult mahepoodides. Neid võib sama hästi leida tavalistest selvehallidest. Suuremates supermarketites võib nende hind olla tunduvalt soodsam, kuna mastaapse ostu-müügi pealt on võimalik teha mahusäästu.

Skeptilisus

Mõne tootegrupi puhul tasub säilitada skeptilisust ja teha taustauuringuid täpsema info saamiseks. Üks hea näide on Norrast pärinev vääriskala lõhe ja forelli kujul. Uuri kindlasti järgi, mida ökomärk taolise kala puhul ikkagi tähendab. Sa võid üllatuda, kui saad teada, et ökomärgist antakse ainult teatava toodanguprotsessi tulemusel ja tegelikult kasutatakse parajal hulgal erinevaid antibiootikume ja algitsiide tavafarmidega võrreldavas koguses.